Linia Mołotowa – punkt oporu Hrebcianka

By  |  2 komentarze

Bunkry znajdujące się nie opodal wsi Brusno Stare wchodzą w skład Radzieckich umocnień nazywanych Linią Mołotowa które ciągną się wzdłuż granicy wytyczonej w 1939 przez zaborców Polski.

Linia Mołotowa miała zatrzymać niemieckie uderzenie i dać czas do przeprowadzenia mobilizacji oraz wsparcie zaplecza własnych wojsk. Bunkry zostały wykonane z żelbetu. Większe posiadają po 2 kondygnacje gdzie w górnej miesiły się pomieszczenia bojowe i stanowisko dowódcy a w dolnej magazyny żywności i amunicji oraz pomieszczenia socjalne dla załogi. Częśc bunkrów posiadała również na trzecim poziomie studnie i szamba. Wejść broniły pancerne dziwi i śluzy przeciwgazowe. Uzbrojenie poszczególnych obiektów w zależności od typu stanowiły działa p-panc oraz polowe i CKM.

W czerwcu 1941 roku obiekty linii Mołotowa stawiły opór jednostkom Wermahtu, niedokończone i w pełni nie uzbrojone zatrzymały i spowolniły atak na ZZSR, a niektóre załogi broniły się do końca w okrążeniu i zostały wysadzone razem z obiektem. Opuszczone przez żołnierzy radzieckich bunkry stanowiły schronienie dla oddziałów partyzanckich, a także pozyskiwano z nich broń. Reszta wyposażenia została zrabowana przez miejscową ludność.
W latach 1945 -1946 obiekty te wykorzystywały również odziały UPA. Większość schronów jest wysadzona. Wysadzenia dokonały jednostki radzieckie po wojnie lub polscy saperzy detonując w nich niewypały.

Punkt oporu Hrebacianka leży na gęsto zalesionym wzgórzu o wysokości 330m n.p.m. Na tym niewielkim obszarze znajduje się 6 bunkrów i żaden z nich nie został wysadzony. Najłatwiej dostępny jest bunkier położony na skraju lasu widoczny z drogi prowadzącej do stadniny koni. Jednak jest on najbardziej zdewastowany z całego punktu. W latach 90-tych Wojsko Polskie dokonało demontażu armaty fortecznej  która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego na Warszawskiej Sadybie, niszcząc przy tym ścianę frontową. Aby dostać się do pozostałych obiektów należy przedzierać się przez geste krzaki, dla tego na zwiedzanie wzgórza wybrać się najlepiej wczesną wiosną lub późną jesienią kiedy na drzewach nie ma już liści. Cześć bunkrów jest naprawdę bardzo dobrze zamaskowana i nawet stojąc kilka metrów obok można go nie zauważyć. W latach 50-tych Wojsko Polskie przeprowadziło akcję rozminowywania bunkrów po czym zamurowano niektóre otwory strzelnic. Wewnątrz tych obiektów panują oczywiście ciemności więc przyda się porządna latarka gdyż włazy i dziury prowadzące do niższych kondygnacji nie są niczym zabezpieczone. W niektórych obiektach sezonowo dolne kondygnacje mogą być zalane. Na wzgórzu znajduje się również bunkier dowódczy który nie posiadał żadnego uzbrojenia.

Mapa bunkrów na wzgórzu

Źródło – fotoroztocze.wordpress.com

06-SB-01, APK -01 – Półkaponiera artyleryjska, 2 armaty 76,2mm Ł-17, ckm (NPS-3) i 2 rkmy obrony wejścia.

06-SB-02, NP -02 – Schron obserwacyjny, rkm obrony wejścia

06-SB-03, PDOT -03 – Schron uzbrojony w 3 ckm NPS-3 i rkm obrony wejścia

06-SB-04 OPK -04 – Kaponiera uzbrojona w 4 ckm NPS-3 i 2 zestawy DOT-4 (1 DOT- 4 i 2 NPS-3  na stronę), rkm obrony wejścia

06-SB-05, APK  05 – Półkaponiera artyleryjska uzbrojona w 2 działa Ł17 i ckm NPS-3 i rkm obrony bliskiej i wejścia

06-SB-06, OPPK -06 – Półkaponiera uzbrojona w w zestaw DOT-4 i 2 ckmy NPS-3 i rkm obrony bliskiej i wejścia

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Linia Mołotowa - punkt oporu herbacianka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Linia Mołotowa - punkt oporu herbacianka 50.252364, 23.347492 Linia Mołotowa - Punkt oporu Herbacianka Zobacz opis / show description

2 Comments

  1. Grzegorz

    30 marca 2016 at 10:21

    Dzięki! Szukałem właśnie rozkładu tych bunkrów na wzgórzu.

  2. Pingback: Roztocze – motodrogi

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »