Szpital Radziecki – Legnica

By  |  0 Comments

Przez niemal 50 lat (w latach 1945-1993) Legnica była „Małą Moskwą” – miastem, którego ok. 1/3 powierzchni była zagospodarowana i przeznaczona na wyłączny użytek żołnierzy radzieckich. Ponad 1200 różnego rodzaju obiektów – szkoły, szpitale, sądy czy urzędy znajdowały się pod kontrolą Sowietów. Były to tereny wydzielone, których strzegli uzbrojeni wartownicy. Największy kompleks budynków, zwany Kwadratemzostał utworzony na obszarze 39 ha w dzielnicy Tarninowa – jednym z najbogatszych i najpiękniejszych zakątków miasta. To tu, w przedwojennych rezydencjach należących niegdyś do legnickich lekarzy czy adwokatów mieszkali generałowie radzieccy, znajdował się sztab i kwatery oficerów. Jednym z miejsc, które do dnia dzisiejszego wciąż przypomina o czasach sprzed 1993 roku jest opuszczony kompleks szpitalny w Lasku Złotoryjskim.

Kompleks szpitalny wybudowany w 1929 roku przez Niemców, służył Wermachtowi. Po II Wojnie Światowej został przejęty przez wojska radzieckie. Mieszczący się w cichym lasku ogromny szpital mógł przyjąć 650 pacjentów, ale zazwyczaj nie wykorzystywano nawet połowy łóżek. Na terenie szczelnie odgrodzonym wysokim betonowym murem mieściło się kilkanaście budynków. Największy z nich trzy kondygnacyjny budynek ma ponad 250 metrów. Wewnątrz ma się wrażenie że korytarze, których końca nie widać ciągną się w nieskończoność, a otaczające nas setki pomieszczeń i zakamarków wprawiają w uczucie zagubienia. Wrażenie to potęgują bardzo obszerne wypełnione ciemnością piwnice. Całość podkreśla niesamowita cisza. Znajdowało się tu kilka oddziałów od np chirurgii przez psychiatrię, ortopedię po oddział zakaźny, a także sale operacyjne. W czasach świetności był to bardzo dobrze wyposażony obiekt, posiadający nowoczesną jak na tamte czasy aparaturę. Dodatkowo istniało też kilka innych budynków. Oddział dziecięcy, część apteczna, kuchnia, stołówka, sala konferencyjna, sklep, kino, hotel dla odwiedzających i  duży basen. W małym budynku znajdowała się szpitalna kapliczka, na tyłach której mieściło się wypełnione specyficznym zapachem prosektorium, w którym przerażające wrażenie sprawia chłodnia do przechowywania ciał i sala ze stołem do robienia sekcji zwłok.

Po opuszczeniu Polski przez Rosjan teren szpitala został przekazany w ramach rekompensaty  za utracone mienie osobom przesiedlonym po II wojnie światowej z za Bugu.

Obecnie obiekt jest pilnowany przez stróża (który nie waha się wzywać policję)  i psy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »