Pałac Zjednoczenia w Sajgonie

By  |  0 Comments

Obecny budynek Pałacu Zjednoczenia ukończono w 1966 roku, a autorem awangardowego projektu był wykształcony w Paryżu wietnamski architekt, Ngo Viet Thu. W pałacowym ogrodzie stoją dwa czołgi; te same, które 30 kwietnia 1975 roku obaliły żeliwną bramę pałacu, rozpoczynając ostateczny szturm na siedzibę rządu Wietnamu Południowego. Kapitulacja Sajgonu i aresztowanie ostatniego przywódcy Wietnamu Południowego, generała Dương Văn Minha oznaczała ostateczne zwycięstwo komunistycznego Północnego Wietnamu i zjednoczenie kraju.

Pod pałacem znajdują się rozległe podziemne bunkry, w których mieściło się zaplecze i centrum dowodzenia na czas wojny. Wystrój i wyposażenie pałacu nie zmieniły się od kapitulacji Południa.

Do dziś pozostała pięknie urządzona sala bankietowa, gabinet prezydencki oraz sale konferencyjne. Na najwyższym poziomie mieściła się częściowo odkryta sala dancingowa z obszernym barem i parkietem do tańca.

Jest to idealny przykład jak wyglądało by opuszczone miejsce gdyby nie szabrownicy i wandale. Zwiedzając ten budynek można na prawdę poczuć jak by wszyscy wyszli stąd dopiero przed chwilą a czas zatrzymał się tu w latach 70-tych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »